Brněnská rodačka Magdalena Kožená patří mezi nejvyhledávanější pěvkyně současnosti. Tuto její pozici dokládá řada domácích i zahraničních ocenění i úspěšné nahrávky pořízené pro společnosti Deutsche Grammophon Gesellschaft, EMI Classics, Linn Records či Pentatone. Zpěv studovala na konzervatoři v rodném Brně a poté u Evy Blahové na VŠMU v Bratislavě. Z jejich četných domácích i zahraničních soutěžních úspěchů je nejvýznamnější absolutní vítězství v 6. mezinárodní soutěži W. A. Mozarta v Salcburku v roce 1995. Za své nahrávky získala pěvkyně prakticky všechna významnější ocenění udělovaná hudebními časopisy včetně prestižních Gramophone Awards v několika kategoriích. Swingové album Cole Porter vydala Magdalena na svém vlastním labelu Brnofon. K nejnovějším sólovým nahrávkám patří úspěšná CD pro label Pentatone Folk Songs a Czech Songs, na nichž Magdalenu doprovází Česká filharmonie řízená Sirem Simonem Rattlem.
Magdalena Kožená je pravidelným hostem předních světových koncertních podií a renomovaných festivalů. Svůj vyhlášený cit pro interpretaci staré hudby nabízí za doprovodu vynikajících souborů dobových nástrojů. Je rovněž respektovanou operní pěvkyní, které aplaudují operní domy celého světa, londýnskou Covent Garden či newyorskou MET nevyjímaje.
Magdalena je Rytířem řádu umění a literatury Francouzské republiky, převzala Cenu ministra zahraničních věcí Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky a Zlatou medaili za zásluhy na poli umění od Mezinárodního výboru washingtonského Kennedyho centra pro umění. Tyto dvě pocty doplnila respektovaná cena G. F. Händela, kterou uděluje rodiště slavného německého skladatele, město Halle, za mimořádnou interpretaci díla svého slavného rodáka. Těší se také z Ceny Brna, svého rodného města, je čestnou doktorkou brněnské Janáčkovy akademie múzických umění. Jako neúnavná propagátorka české hudby a české kultury se stala se patronkou našeho festivalu, své jméno spojila s Rokem české hudby 2014 a převzala také záštitu nad celoevropským hudebním projektem České sny, jehož 5. ročník probíhá právě letos. Soustavně se věnuje aktivitám svého Nadačního fondu, který založila na podporu českých základních uměleckých škol.
Sezonu 2024/25 Magdalena zahájí v ženevské La Cité Bleue, a to symbolicky 21. 9. na Mezinárodní den míru - vystoupí jako jedna z desítek umělců při výjimečném charitativním koncertě nazvaném Together for Humanity organizovaném v reakci na stále se zhoršující vztahy mezi Izraelem a Gazou. Dále ji čeká návrat k Symfonickému orchestru Bavorského rozhlasu, se kterým provede Bachovy Matoušovy pašije, a také k dalšímu oblíbenému tělesu, České filharmonii, v klasickém programu s Giovannim Antoninim a se Sedmi smrtelnými hříchy Kurta Weilla pod vedením Sira Simona Rattlea. Magdalena se vydá na turné s La Cetra Barockensemble a Andreou Marconem: s programem věnovaným Händelově Alcině se představí v Tonhalle Curych, na Bratislavských hudebních slavnostech a v Concertgebouw v Bruggách. V této sezoně ji čekají debutová vystoupení s Kammerakademie Potsdam, Hamburg Symphoniker, Mozarteumorchester Salzburg, Philharmonie Zuidnederland, Georgisches Kammerorchester Ingolstadt a Arctic Philharmonic. Sezonu Magdalena zakončí jako Donna Elvíra v nové inscenaci Dona Giovanniho na Festivalu v Aix-en-Provence .